Potvrzeno: I muži mají své dny! V čem se liší od těch ženských?

Tušili jste, že hormonální výkyvy mužů ovlivňuje i aktuální roční období? V rámci sezónních cyklů bývá jejich hladina testosteronu nejnižší v dubnu, a naopak nejvyšší na sklonku podzimu.

Ani muži tak nebývají imunní vůči hormonálním výkyvům, ačkoli mnozí z nich o tom ani netuší, nebo si takové změny nepřipouštějí. A co víc, podle magazínu Medicinenet.com jsou na ně dokonce náchylnější než ženy.

Podle realizovaných studií bývají hormonální změny u mužů častější, opakují se víckrát za den a to poměrně silně. Hladina testosteronu se mužem mění několikrát během dne, přičemž ráno je nejvyšší as blížícím se večerem postupně klesá. Naštěstí, tento stav poznáte u chlapů vskutku snadno, o to víc, pokud žijete ve společné domácnosti s mužem – veselou kopou, plným optimismu. Mužské dny obvykle doprovází melancholie, zahloubení se do sebe, nesmluvnost, úsečné odpovědi, apatie a automatické jednání bez kousku vášně a zanícenosti.

Psycholog Jed Diamond prováděl dlouhodobý klinický výzkum, během něhož sledoval mužské nálady a skutečně se setkal s kolísáním testosteronu, doslova na denní bázi. Muži přiznávali návaly úzkosti, problémy s koncentrací, sociální izolovanost, deprese, ale také tělesné projevy, jako jsou únava, návaly horka, bolesti břicha, migrény i bolavá záda. Zmíněný odborník tvrdí, že chlapi si stěžují na zdravotní potíže spojené s PMS mnohem víc než ženy. Může za to i fakt, že muži a ženy mají odlišný práh bolesti, pánové prožívají své každéměsíční obtíže podstatně intenzivněji.

Confident young man working on computer while staying late in the office


Po internetu koluje spousta vtipných obrázků na téma, na co myslí zamyšlený muž. Zatímco většina žen má dojem, že předmětem nepřítomného výrazu své lásky jsou ony samotné, není tomu tak.

Odpověď na tuto otázku nám ozřejmil i náš čtenář – realitní makléř Juraj (32): „Zamyšlenému muži běží po rozumu především situace, ve kterých selhal a vyvolávají v něm sebelítost, hněv či pocit křivdy. Své dokáže nadělat i akutní nedostatek peněz a přemýšlení nad možnými alternativami, kde k nim přijít. Chlapi přemýšlejí io konkrétních předmětech a principech, na jakých fungují. Velmi častým důvodem zamyšlení jsou vize o odchodu na daleké místo, kde budou mít svatý klid a čas jen pro sebe.“

Jedna z teorií mužského PMS rovněž prozrazuje, že výkyvy nálad, neurčité bolesti, přecitlivělost po psychické i fyzické stránce mohou být zrcadlovým odrazem toho, co ženy prožívají každý měsíc před blížící se menstruací. Na obdobné nepohodlí si často stěžují i ​​muži, kteří partnerky nemají, respektive muži, kteří žijí ve společné domácnosti se ženou, u které se PMS extra neprojevuje. Proto jsou tvrzení o jakési pánské solidaritě v tomto ohledu nadále spíše hypotézou.

Snad nejzajímavější kapitola experimentů s mužským hormonálním cyklem je však spojena s projektem Mars 500. Experiment německých vědců simuloval let na Mars, přičemž právě během něj byly u mužské posádky lodě zpozorovány zřetelné, hormonální výkyvy

Posádka byla 520 dní bez slunečního světla a kontaktu se světem. Pokus se odehrál v pozemním experimentálním komplexu v Moskvě. Astronauti měli dodržovat přísný jídelníček, přizpůsobený podmínkám „letu“, a díky tomu, že byl pro všechny stejný, dali se na členech posádky lépe sledovat různé fyzické projevy, včetně kolísajícího testosteronu.

Ukázalo se, že u mužů kníše hladina kortizolu neboli stresového hormonu, také steroidu aldosteronu a testosteronu, což je sexuální hormon. Tyto hormony kolísaly v přesných cyklech po 7, 14 a 28 dnech.

Hlavně klid a nic nehrotit
Jak se k partnerovi, který má „své dny“, chovat? Empatii ocení i muži, o tom není pochyb. Koneckonců, my ji potřebujeme také, když to s námi během premenstruačního syndromu mívá. Nedělejte partnerovi navzdory, nepřipouštějte si jeho případné výtky k tělu a ani neiniciujte zbytečné hádky. Jeden drama král je přece v domácnosti víc než dost, co řeknete?

Pomůže i příjem vitamínů
Pokud míváte vy nebo váš partner horší náladu než obvykle, zkuste si dopřát týdně více ryb, banánů a dalších potravin s obsahem vitamínu B6. Ten totiž podporuje produkci hormonů, včetně serotoninu, který odpovídá za dobrou náladu. Důležitý je i vitamín D. „Sluneční“ vitamín, který naše tělo produkuje při kontaktu se slunečními paprsky, je obzvláště důležitý pro správné fungování lidského těla. Jeho deficit stojí za mrzutostí a apatií.