Domů Rodina Středoškoláci a jejich kapesné? Rodiče dávají dětem v jeho utrácení volnost

Středoškoláci a jejich kapesné? Rodiče dávají dětem v jeho utrácení volnost

0
A multi ethnic group of teenagers hanging outdoors together. The focus of the photo is on an African American teenage girl who is smiling and happy to be with her friends.

Zatímco 10% dotázaných středoškoláků doma poctivě reportuje, na co kapesné minuly, přibližně polovina se potýká jen se sporadickým zájmem. A více než čtvrtina respondentů má své peníze plně pod kontrolou. Tato zjištění přinesla Nadace PARTNERS, která účastníkům Finanční olympiády, žákům středních škol a osmiletých gymnázií, položila otázky v krátkém průzkumu.

Finance jsou v mnoha rodinách stále tabu. „Rodiče tomu zřejmě nepřipisují velkou důležitost, ale obecně platí, že děti je třeba připravovat na finanční život už v mladém věku,“ upozorňuje Jozef Bartánus, správce Nadace PARTNERS. Dobrou zprávou je, že mladí přistupují ke svým penězům zcela zodpovědně. Více než polovina středoškoláků z Finanční olympiády je přesvědčena, že plánovat finance je třeba již od prvního kapesného, ​​které mnozí dostávají již od základní školy.

„Během loňského roku jsme zjistili, že měsíční kapesné u téměř poloviny středoškoláků se pohybuje v rozmezí od 80 do 120 eur, což nejsou malé peníze. Žáci z něj nemusí hradit povinné účty, stravu, dopravu ani ubytování. Jedná se tedy o částku určenou na osobní spotřebu,“ říká správce nadace.

Teenage girl during COVID-19 lockdown attending to online class from home. The school has been closed during coronavirus outbreak and the classes have moved to e-learning platform. Shot with Canon R5

Dokáží si však z něho i odložit do železné rezervy? Zatímco 40% dotázaných středoškoláků si z vlastních peněz odloží až třetinu, více než 30% si spoří jen takovou částku, která jim zůstane na konci měsíce. Znamená to, že pokud utratí celé kapesné, nespoří si. No a nakonec přibližně 10% své měsíční peníze do eura mine. „Zde vidíme prostor pro další vzdělávání, protože ve financích platí jasné pravidlo – nejdříve si odkládám do rezervy a až potom utrácím,“ dodává. Zdravé finance jsou totiž postaveny na důsledném plánování a dodržování IDEÁLNÍCH FINANČNÍCH MÍR 10 : 20 : 30 : 40, kde minimálně 10 % z každého měsíčního příjmu jde právě do železné rezervy, která by měla být optimální ve výši šestiměsíčního příjmu.

Exit mobile version