Poruchou příjmu potravy trpí miliony žen po celém světě. Některé se nebojí o tom mluvit, jiné si tento boj nechávají pro sebe, což často neskončí nejlépe.
Přiznala boj s anorexií
Zpěvačka Florence Welch, která je známá ze skupiny Florence and The Machine, se svěřila s tím, jaký emocionální vliv měla na ni anorexie. Pětatřicetiletá zpěvačka skupiny otevřeně mluvila o svém boji s poruchou příjmu potravy.
Hvězda také přiznala, že navzdory překonané nemoci je v jejím životě stále výrazné destruktivní myšlení, které s ní přichází – a proniká i do jejího osobního života. „Anorektické myšlení je stále součástí mého života, i když samotná anorexie není,“ přiznává v rozhovoru pro Rolling Stone magazine.
Zpěvačka se podělila o několik pocitů a zkušeností, které během svého boje s poruchou příjmu potravy zažívala. Hlavní uvědomění a poučení, které chce předat i dalším ženám, které trpí anorexií, bulimií nebo jiným onemocněním spojeným s poruchou příjmu potravy je, že je třeba o problému mluvit a přiznat, že se něco děje a není to v pořádku. „Naštěstí mám lidi, se kterými si mohu povídat, a to je pro každého jedna z nejdůležitějších věcí – neustále o tom mluvit. A ještě to, abych se nestyděla, pokud ty myšlenky přijdou.“
Florence jako teenager bojovala s anorexií a své poruše dokonce mluvila i ve svém hitu Hunger z roku 2018. Přiznala, že její rodina o poruše nevěděla, dokud si píseň nevyslechla. Vysvětlila, že odpírání výživy má vliv i na její osobní život a emoce. „Je velmi obtížné přijmout lásku. Pokud jste si nějakým způsobem odepírali výživu, máte také tendenci odepírat si emocionální výživu.“
Není jediná
Bohužel, anorexie, bulimie a ostatní onemocnění spojené s odpíráním si jídla trápí a trápily mnohé známé tváře. K anorexii či bulimii se přiznala také Cheryl Cole, Victoria Beckham, Taylor Swift, Nicole Scherzinger, Lindsay Lohan, Jessica Alba, Nicole Richie, či slovenské známé tváře jako Martin Horňaková, misska Kristýna Víglaská a mnoho dalších.
Boj se svým tělem, se sebeláskou as jídlem obecně je velmi náročný, hlavně v této době, kdy je nám neustále podsouván nějaký ideál krásy a vidíme ta „dokonalá“ těla na sociálních sítích, porovnáváme se, cítíme se nedostatečně hezká, nedostatečně hubená či prostě nejsme DOST pro sebe ani pro okolí.
Máte-li problém, základ je uvědomit si jej. Ideální, pokud vyhledáte i nějakého profesionála, protože často už samy nevidíte, jak vážný váš stav může být a do jaké míry ubližujete sobě a v konečném důsledku i svým blízkým. Proto se nebojte o tom mluvit a vyhledejte pomoc.